03434255871

فواید مشاوره پیش از ازدواج

ازدواج شاد و خوشبخت، به شانس، بخت یا اقبال بستگی ندارد بلکه نیاز به تلاش، علم و آگاهی دارد. اگر اشتباهی رخ بدهد، جبران آن کار سختی است. به همین منظور برای پیشگیری از مشکلات و اتفاقات ناخوشایند در زندگی مشترک، بهتر است قبل از ازدواج به مشاور مراجعه کنید.

هدف از مشاوره قبل از ازدواج چیست؟ 

مشاوره قبل از ازدواج دارای ۳ هدف اساسی است

 1. رزیابی مهارت های زندگی مشترک نامزدها
 2. بررسی آمادگی ازدواج در نامزدها
 3. ارزیابی هم کف بودن و یا هماهنگی و همسانی نامزدها

زمانی که دو شخص برای ازدواج با یکدیگر تصمیم می گیرند، مقدمات و کارهای پیش از ازدواج را آغاز می نمایند. البته با کمی دقت می توان دریافت که آنها برای مراسم ازدواج خود را آماده می کنند نه برای ازدواج. خرید حلقه ازدواج، اجاره سالن، خرید کارت دعوت، سفارش غذا و در نهایت مراسم عروسی مقدماتی هستند که گاه تدارک آنها تا چند ماه به طول می انجامد. در ظاهر همه چیز خوب است اما زمانی که زوجین بر سر مسائلی همچون برقراری ارتباط، اعتقادات مذهبی، مسئولیت پذیری و ایجاد تغییر در یکدیگر و … به مشکل برخوردند با کدام وسیله جهیزیه یا کدام قسمت از زندگی می توانن مشکل خود را برطرف کنند .هنگامی که در اثر اختلافات خود بر سر یکدیگر فریاد می کشندو صدای آن ها به گوش همسایگان می رسد، باز هم همه چیز آبرومندانه سپری می شود؟ به همین دلیل هدف اصلی مشاوره پیش از ازدواج، کمک به فرد در انتخاب درست شریک زندگی است. این مرحله اهمیت زیادی دادر زیرا علاوه بر پیشگیری در صورت هدایت درست، بهداشت روانی خانواده ها تامین می شود.

مراجعه به روان پزشک زمانی حائز اهمیت می شود که درک کنیم، افراد شناخت کافی از یکدیگر ندارند، به همین دلیل برای شناخت پیش از ازدواج، کمک مشاوره تاثیر بسیاری دارد.

فواید مشاوره پیش از ازدواج 

 1. درک هدف خود از ازدواج

تعیین هدف و شناخت انتظارات از ازدواج موضوع بسیار مهمی است. گفتن خواسته ها و توقعات در جلسه مشاوره پیش از ازدواج، موجب شناخت بیشتر زوجین از یکدیگر می شود. به طور مثال بیان انتظارات از میزان صمیمیت جنسی بسیار خوب است یا همچنین رسیدن به یک دیدگاه مشترک در مورد انجام کارهای داخل و خارج از منزل می تواند در شناخت هم کمک کند.

 1. راهنمایی بدون دخالت در تصمیم

به طور کلی یک مشاوره و روانشناس به عنوان نفر سوم زندگی شما را تحت نظر قرار می دهد. به همین دلیل بدون داشتن قضاوت یا احساسات نسبت به رابطه شما، پیش بینی خود را در مورد تصمیم شما برای ازدواج اعلام می کند. در نهایت تصمیم به ازدواج و ادامه ارتباط بر عهده شما است. یک مشاور هیچ گاه شما را مجبور به ازدواج نمی کند بلکه فقط علاوه بر بیان دشواریهای ازدواج شما با فرد مورد نظر، نقاط ضعف و قوت شخصیت شما را بازگو می کند و تصمیم نهایی را به خودتان واگذار می کند.

 1. آموزش تعارض های احتمالی و تکنیک رفع آنها 

هیچ شخصی کامل نمی باشد. حتی به جرات می توان گفت هیچ انسانی شناخت کاملی از خود ندارد. به همین دلیل اگر فکر می کنید که تمام زندگی و خصوصیات اخلاقی نامزدتان را می دانید، باید گفت که سخت در اشتباه هستید. زیرا نمی توانید ایده آل بودن آن را به تنهایی تشخیص دهید.

 1. تصمیم گیری در مورد مسائل مالی

به طور کلی می توان یکی از مهمترین عوامل شکست در ازدواج را مسئله پول و مادیات دانست. به طور مثال فردی را در نظر بگیرید که میزان توقعات الی او بالا است اما با فردی ازدواج می کند که اطلاعات درستی از منابع مالی او ندارد. همین مسئله زمینه بروز اختلافات زناشویی را ایجاد می کند. علاوه بر این چگونگی خرج کردن و عادت های پس انداز و ولخرجی، تاثیر بسیاری در اختلافات زناشویی دارد. این موضوعی به اندازه ای دارای اهمیت است که حتی اگر دسترسی به مشاوره نیز ندارید بهتر است در طی چند جلسه، با مشاوران ازدواج به طور تلفنی صحبت کنید، به همین دلل این موضوع مهم را نباید نادیده بگیرید.

 1. آموزش مهارت های مهم در زندگی

در جلسات مشاوره قبل از ازدواجبه صورت حضوری یا تلفنی، می آموزید که چگونه باید نقاط قوت را تقویت کنید و نقاط ضعف مخرب برای زندگی زناشویی را کنار بگذارید. مهمترین قسمت در مشاوره ازدواج، شناخت مهارت و آموزش آن است. حتی اگر این ازدواج صورت نگیرید شما در جلسات مشاور، نقاط ضعف و قوت خود را بهتر می شناسید و دیدگاه شما نسبت به خود و ازدواج ، واقع بینانه تر خواهد بود.

بعضی از مواردی که در جلسه مشاوره صحبت می شود:

صحبت درباره مسائل فرهنگی و مذهبی

دیدگاه‌های فردی و مشترک مذهبی می‌تواند تأثیر اساسی در ازدواج داشته باشد. مطالعات نشان داده است که انجام مناسک مشترک در میزان رضایت‌مندی بیشتر از زندگی زناشویی و کاهش احتمال طلاق نقش مهمی دارد.

تعداد و زمان بچه دار شدن

تعداد و زمان بچه دار شدن مسئله ای مهم درازدواج است زوجین لازم است درباره احساساتشان و عقایدشان در این باره صحبت کنند و درباره مسئولیت ها و برنامه های پس از بچه دار شدن به گفتگو بپردازند.

چگونه اختلافات را مدیریت خواهید کرد؟

مسائل زناشویی عموما وقتی پیچیده می شود که زوجین با به کارگیری روش های غلط و مخرب سعی در حل آنها داشته باشند مثلا فریاد بزنید، تهدید کنید، قهر کنید و …..

توانایی گفتگو و حل کشمکش ها از طریق مذاکره ی سازنده مشخصه احترام متقابل است هنری است که باید کسب شود.

چقدر پول اهمیت دارد؟

 • آیا از لحاظ اقتصادی با نامزد خود در یک طبقه قرار دارید؟
 • درآمد ماهیانه شما و همسرتان چقدر است؟
 • نظر آقا درباره استفاده از درامد همسر در زندگی مشترک چیست؟ آیا روی درامد شما برای گذران زندگی حساب کرده است؟
 • به نظر شما حساب بانکی مشترک ایده مناسبی است یا نه استقلال در مسائل اقتصادی را بیشتر می‌پسندید؟
 • آیا نامزد شما درباره مسائل مالی با شما صادق است و یا احساس دیگری در این باره دارید؟
 • اولویت شما در فهرست هزینه‌کرد خانواده آینده چیست؟ پس‌انداز و سرمایه گذاری یا تفریح؟
 • اگر همسر شما خیلی پرخرج باشد و یا اینکه در برهه‌ای نتواند مخارج شما را تامین کند چقدر از زندگی با او دلسرد می‌شوید؟

حد و حدود رابطه با خانواده و دوستان

رابطه شما با خانواده و دوستان پس از ازدواج تا چه حدی تغییر می کند؟ باید دانست که در حالیکه زن و شوهر باید بهترین دوستان هم باشند در عین حال هر کدام به داشتن دوستان خوب و اعضای خانواده شان برای حمایت شدن در سراسر زندگی مشترک نیاز دارند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *