03434255871

مهارت های تست زنی در کنکور

آشنایی با تکنیک های تست زنی کنکور مستلزم موفقیت در این ازمون است. برای بهره برداری از نتیجه ماهها سعی، داوطلبان می بایست با روش های تست زنی کنکور آشنایی داشته باشند.

موفقیت تحصیلی هردانش آموز بیش از هر چیز به مقدار توانایی اودرحل تست بستگی دارد و برای حل تست باید علاوه بریادگیری بتوانید اطلاعات یاد گرفته شده را با هم تر کیب کنید واز بین گزینه ها جواب درست را پیدا کند. (البته به تمرین زیاد هم نیاز دارید)

مواد لازم برای یک تست زنی خوب

برای این که بتوانید به خوبی تست بزنید، لازم است که بعضی از ماده های اولیه آنرا تهیه کنید. این مواد دردسترس همه میباشد ، پس با تهیه آنها شانس موفقیت خویش را بالا ببرید.

۱ – دانش کافی در مسئله موردنظر

واضح است که داشتن اطلاعات کافی و منظم، برای هر نوع امتحانی لازم است. بنابراین تلاش کنید تا حد توانتان، در مسئله موردنظر مطالعه کنید. برای کسب دانش کافی شیوه درست درس خواندن هم اهمیت دارد.

۲ – مقابله با وسوسه

شما باید بتوانید در در برابر وسوسه زدن تست بیش تر ایستادگی کنید. چنانچه چند تست را پشت سر هم نمی زنید، افکار منفی به ذهنتان می آید و احساس شکست می کنید. همه آنها را کنار بگذارید. شما قرار نیست معجزه کنید، قرار هم نیست خوش شانس باشید. بنابراین تلاش کنید چنانچه جواب سوالی را نمی دانید، آنرا نزنید.

۳ – آمادگی فراشناختی

فراشناخت، یعنی توانایی فکر کردن به تفکر. به این معنی که شما بتوانید نسبت به افکاری که در سرتان هست، وسوسه ها، اضطراب، استرس، مسایل حاشیه ای و اعتماد به نفس پائین فکر کنید، آنها را کنترل کرده و به مدیریت آن ها بپردازید تا در حین امتحان لطمه ای به تست زدن شما وارد نشود. این مسأله به کمک یک روان شناس بالینی قابل دسترسی است.

۴ – نخستین تصمیم، معمولاً بهترین تصمیم است

در تست زنی باید به این نکته توجه داشته باشید که تا حد امکان، جواب خویش را تغییر ندهید. نخستین پاسخی که به سؤال داده اید درست ترین است. مهم ترین علت آن هم این میباشد که تغییر جواب، هم اعتماد به نفس شما را کاهش می دهد و هم استرس و اضطراب به شما تسلط پیدا می کند.

۵ – فهمیدن سؤال، نصف پاسخ 

کلیدی ترین نکته در تست زنی، این است که به خوبی سؤال و معنای آنرا درک کنید. برای اینکار تلاش کنید در تمرینات خویش، تنها با خواندن صورت سؤال و بدون در نظر گرفتن گزینه ها، پاسخ را حل یا کشف کنید و بعد نزدیک ترین گزینه را انتخاب کنید. به مرور زمان به یک تست زن پرسرعت و حرفه ای تبدیل می شوید.

۶ – تمرین، تمرین، تمرین

مهم ترین پیش نیاز یک تست زن خوب، این است که به میزان هر کلمه ای که خوانده یک تست زده باشد. تست زدن باید همیشگی، مداوم و مدیریت شده باشد.

بعضی به غلط فکر می کنند تست زنی جدای از درس خواندن است و تست زنی را به پس از عید موکول می کنند. بی خبر از اینکه تست زدن، همانگونه که گفتیم، مانند حل مثال و تمرین جزیی مهم از یادگیری است و نمی توان آنرا به بعداز عید موکول کرد. لازم به یادآوری است که فرصت بعد از عید ویژه دوره، مرور و تکمیل درس هاست و توان یادگیری اشخاص به میزان پیش از عید نیست و خیال اینکه شخصی بتواند تمام فعالیت های یادگیری از تست ها را به بعد از عید محول کند بسیار اشتباه و غیر قابل اجراست.

هر تست دارای چهار گزینه است و چنانچه ما مطالب را به خوبی خوانده باشیم میتوانیم جواب صحیح را بین این چهار گزینه پیدا کنیم ؛ بنابراین پیدا کردن پاسخ در سوالات تستی راحت تر از سوالات تشریحی است. ولی به علت محدودیت وقت جواب دهی به هر سؤال تستی( ریاضی ۹۰ثانیه- شیمی ۶۰- فیزیک ۷۵- زیست شناسی ۴۲- ادبیات ۴۳- معارف ۴۱- زبان ۴۸) و باتوجه به مفهومی بودن سوالات، باید سرعت عمل مناسبی برای هر درس داشته باشید.

به علت اهمیت زیادی که روش درست تست زنی در موفقیت شما در ازمون سراسری دارد و مشکل اغلب داوطلبان هم می تواند باشد به طوریکه داوطلب علی رغم امادگی خوبی که با مطالعه و درس خواندن به دست آورده، در تست زنی سوالات ازمون با مشکل روبرو شده و در همان آغاز تمرکز و اعتماد به نفس خویش را از دست میدهند و از جواب به سوالاتی که بلد هستن باز می مانند، لازم دانستیم تا مرحله های گوناگون تست زنی و همچنین نکته های مهمی را در هر مرحله برای شما یادآوری کنیم.

مراحل تست زنی

  • تست اموزشی و تمرینی
  • تست ارزیابی
  • تست جمع بندی

تست زنی آموزشی

به جرأت میتونیم بگیم که تست زنی اموزشی از مهم ترین کار هایی است که یک کنکوری موفق باید بارها و بارها در سال منتهی به کنکور سراسری اون رو انجام بده. شما بطور طبیعی بعداز مطالعه هر درس و هر مبحثی، به ویژه موضوعات محاسباتی نیاز دارید که تعداد زیادی تست رو پیرامون اون مبحث خاص بررسی کنید. مقصود از تست زنی اموزشی، یادگیری اصولی و حرفه ای مباحث گوناگون کنکور سراسری است.

نکات و توصیه های مهم

در حل تست های اموزشی احتیاج به گرفتن وقت و درصد نیست. صرفاً این نوع از تست زنی برای یادگیری هرچه بهتر مفاهیم درسی کاربرد داره. بنابراین هدف شما از تست زنی اموزشی، درگیر شدن با تست های مختلف است، برای این که این کار به شما کمک میکنه که فهم درستی از هدف طراح اون تست بدست بیارید.

تست های کنکور های گذشته میتونه بهترین منبع شما برای تست زنی اموزشی باشه. بنابراین باید در این مرحله از یادگیری، از تست های کنکور سراسری سال های قبل استفاده کنید و پس از این که تست های کنکورهای سراسری رو به خوبی و بطور کامل بررسی کردید، میتونید سراغ تست های تالیفی استاندارد برید.

این نکته رو همیشه مدنظر داشته باشید که پس از جواب دادن و حل تست های اموزشی، حتماً و حتما پاسخ و راهکار خودتون رو با پاسخ نامه کتاب کمک اموزشی تون چک کنید. این کار میتونه بهتون کمک کنه تا با شیوه هایی که شما رو در رسیدن هر چه سریعتر به پاسخ تست ها یاری میکنه، اشنا بشید.

در دروس اختصاصی با شروع مطالعه ی هر مبحث جدید باید مثال ها و تمرینات جزوه و کتاب درسی رو حتماً بررسی کنید و بعد از اون، یکسری از مجموعه تست های همون فصل رو از کتاب کمک اموزشی جواب بدید؛ به عنوان مثال چنانچه فصل مدنظر شما ۱۵۰ تا تست داره، ۳۰ تای اون رو در مرحله ی نخست( برای تست های اولیه، بعد از جواب به هر سوال پاسخ خودتون رو با پاسخ نامه تطبیق دهید) بزنید و بقیه ی تست ها رو برای روزهای بعدی تقسیم کنید.

برای دروس عمومی، بهتره بین مطالعه و تست زنی اندکی فاصله بیوفته تا تست زنی ارزش بیشتری برای شما داشته باشه، البته برای درس عربی و مبحث هایی مثل قرابت معنایی و آرایه های ادبی، توصیه میکنیم بلافاصله بعد از مطالعه درسنامه کتاب کمک آموزشی و همینطور بعد از تدریس دبیر، فورا تست زنی اموزشی رو انجام بدید.

حتماً تست ها رو علامت گذاری کنید تا در دفعه های بعدی( تکرار تست ها) بدونید کدوم تست ها رو باید دوباره جواب دهید.میتونید از نشان هایی مثل ” ص:درست، غ:اشتباه، ن:نزده،!:نکته دار و …” استفاده کنید..

نکته هایی که در زمان تست زنی با اون ها روبرو میشید رو در دفتر خلاصه نویسی یا نکته برداری خودتون بنویسید تا در زمان دوره کردن و یا شب قبل از امتحان به اون ها مراجعه کنید.

تست زنی آزمونی

در واقع تست آزمونی، همون مجموعه تست هایی است که دانش آموزان در خانه برای خودشون در قالب ازمون برگزار می کنند و بگونه ای، خودشون رو محک میزنند.

دراین مرحله شما باید وقت بگیرید و درصد پاسخگویی تون رو هم بدست بیارید. این کار سبب میشه مهارت و یا عدم تسلط و اشکالات خودتون رو در هر مبحث معلوم کنید و برای رفع این مشکلات سعی بیشتری انجام بدید.

نکات و توصیه های مهم تست ارزیابی

برای تهیه ی تست های اولین آزمون تون میتونید از تست های نکته دار، اشتباه پاسخ داده شده و همینطور نزده های خودتون که در تست های آموزشی علامت دار کردید استفاده کنید، بهتره این تست ها رو چندین و چند بار مورد بررسی قرار بدید تا تمامی زوایای اون تست رو بررسی کرده باشید.

هنر ازمون دادن رو( شیوه، ترتیب و فن ازمون دادن) در زمان برگزاری ازمون رعایت کنید.

بررسی تست های آزمونی قبل از شرکت در آزمون های آزمایشی میتونه نتیجه فوق العاده ای برای شما در پی داشته باشه. این کار باعث میشه که قبل از شرکت در آزمون آزمایشی بتونید فضای این آزمون رو برای خودتون تجسم کنید. برگزاری آزمون ارزیابی جزو برنامه ی هفتگی شماست پس باید جای مشخصی برای اون در برنامه ریزی تون داشته باشید.

پس از برگزاری آزمون ارزیابی، پاسخ های خودتون رو به طور کامل بررسی کنید و نکته های مهم رو حتما در برگه ی خلاصه نویسی یا دفتر نکته برداری به عنوان نکته ی آموزشی یادداشت کنید تا در فاصله های منظمی به طور مداوم خلاصه ها رو مرور کنید.

نیاز دارید که در بعضی از روز های هفته حداقل ۲ آزمون ارزیابی( بین ۲۰ تا ۲۵ تست) از مبحث های تدریس شده برگزار کنید تا از تسلط خودتون در مورد مطالب خاطرجمع بشید. در این مورد میتونید بعد از بهره گیری از تست های علامت دار و تست های باقی مانده از کتاب های کمک اموزشی که برای ازمون های استاندارد طراحی شدن استفاده کنید.

تست برای جمع بندی

بعد از این که شما تمام موضوعات و مطالب رو به خوبی مطالعه کردید و با بررسی تست های آموزشی، یادگیری خودتون رو کامل کردید و همینطور بعد از حل کردن تست های ارزیابی، نقاط ضعف و قوتی که داشتید رو شناختید و تسلط خودتون نسبت به مباحث مختلف بیش تر گردید، وقت اون رسیده که سراغ تست های جمع بندی برید. در این مرحله شما همراه با دوره ی مطالب خلاصه شده شروع به جمع بندی مبحث ها میکنید.

بهترین زمان برای تست های جمع بندی، پایان تابستان، پایان ترم اول( دی )، ایام نوروز و خرداد ماه است

نکات و توصیه های مهم

  • قبل از بررسی تست های جمع بندی، به خلاصه ی خودتون در مورد اون مبحث نگاهی بکنید.
  • در آغاز تست هایی رو که علامت دار کرده اید( از تست های اموزشی و محاسبه) رو کامل بررسی کنید و حتماً زمان بگیرید و درصدگیری کنید.
  • چنان چه تعداد تست های علامت دار کافی نبود، میتونید از کتاب ازمون های کمک اموزشی که دارید استفاده کنید. باید تست های جمع بندی تمام مبحث درنظرگرفته رو پوشش دهید.
  • حتما پاسخ تست های نکته دار و یا تست هایی که به غلط حل کردید رو بررسی کنید و نکته های مهم اون رو در کلاسور خلاصه نویسی که دارید، ثبت کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *